2024-05-09

Arhiva :
Sport Club RRI: Turneu internațional în memoria unei performere a șahului românesc – Maria Albuleț
(2008-07-30)
Ultima actualizare: 2008-07-31 15:08 EET
La Brăila s-a încheiat miercuri ediția inaugurală a turneului internațional feminin de șah “Memorial Maria Albuleț”. Primul loc a fost ocupat de marea maestră internațională Corina Peptan, principala favorită a turneului și cea mai titrată șahistă din România. Este campioană națională en-titre, titlu pe care l-a mai câștigat de alte 7 ori și multiplă laureată a campionatelor individuale europene și mondiale pentru junioare.

Turneul internațional feminin de șah “Memorial Maria Albuleț” a reunit 10 sportive din 4 țări: Bulgaria, Grecia, Republica Moldova și România. Pentru șahistele din România, dar și pentru staful Federației Române de Șah, această competiție a fost un prilej de verificare înaintea Olimpiadei de șah pe echipe, ce va fi găzduită în noiembrie de orașul german Dresda. Turneul a fost organizat în memoria Mariei Albuleț, născută în orașul de pe malul Dunării și care, împreună cu Margareta Teodorescu, a câștigat în anul 1957, la Emmen, în Olanda, prima medalie olimpică, de argint, din istoria șahului românesc.

Deși olimpiadele pe echipe au fost organizate încă din anul 1924, ediția din anul 1957 a adus în premieră și o competiție feminină separată de cea masculină. Șahistele sovietice erau favorite la câștigarea titlului olimpic, însă au fost puse în dificultate de două șahiste necunoscute, care alcătuiau echipa României. De menționat este faptul că, la finalul olimpiadei, România s-a clasat la egalitate de puncte cu echipa Uniunii Sovietice, însă după criteriile de departajare specifice sportului minții, româncele au intrat doar în posesia medaliilor de argint. Câțiva ani mai târziu, echipa feminină a României se clasa din nou la egalitate de puncte cu cea a Uniunii Sovietice, criteriile de departajare ne avantajau de această dată, dar ... au fost inversate peste noapte pentru ca medaliile de aur să ajungă din nou la echipa URSS-ului.

Pentru câștigarea primei medalii olimpice pentru șahul românesc, Maria Albuleț a fost recompensată la vremea respectivă cu titlul de maestră emerită a sportului. A cucerit de 3 ori titlul de campioană națională de senioare a României, în anii 1951, 1955 și 1956. De profesie medic pediatru, Maria Albuleț a activat, cea mai mare parte a carierei sale, la Petrolul Ploiești, un club de referință pentru șahul românesc.

De menționat este faptul că printre participantele la ediția inaugurală a turneului internațional feminin de șah “Memorial Maria Albuleț” de la Brăila s-a numărat și fiica șahistei, marea maestră Marina Makropoulou, care, spre sfârșitul perioadei comuniste, a părăsit România în urma căsătoriei cu un șahist din Grecia, stabilindu-se în această țară pe care o reprezintă în prezent. Interesant este faptul că Marina Makropoulou, sau Pogorevici după cum era cunoscută înainte de căsătorie, a jucat și în echipa României, medaliată, de asemenea, cu argint, la Olimpiada de șah de la Lucerna (Elveția) din anul 1982.